Co wyróżnia meble skandynawskie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pochodzący ze Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii styl skandynawski stał się bardzo popularny na całym świecie. Zachwyca prostotą, funkcjonalnością i dyskretną elegancją, a stonowane kolory mebli wyciszają i ocieplają pomieszczenie. Sprawdź, jak zaprojektować stylowe i wygodne wnętrze w klimacie skandynawskim.

Eleganckie, minimalistyczne wnętrze

Charakterystyczne elementy, które zdefiniowały styl skandynawski, czyli białe ściany, drewniane podłogi i nowoczesne meble zaczęły nabierać kształtu w latach 50. XX wieku.  Styl skandynawski oferuje wyjątkową mieszankę tekstur, kontrastów i delikatnych odcieni, tworząc eleganckie, nowoczesne wnętrze charakteryzujące się przytulną i miłą atmosferą. Aby zachować równowagę między funkcjonalnością, modernizmem a wygodą, skandynawski projekt obejmuje szereg zasad i cech, które przedstawiamy poniżej.

biała kuchnia w stylu skandynawskim
Image from: freepik.com

Przede wszystkim ważną rolę odgrywają tutaj tkaniny naturalne i drewno. W stylu skandynawskim wykorzystuje się brzozę, świerk i sosnę. Naturalne powierzchnie drewniane przybierają często geometryczne kształty. Jeśli chodzi o tkaniny, króluje tutaj futro, bawełna, len i zamsz.

Naturalne oświetlenie

W stylu skandynawskim ważną rolę odgrywa również światło. Postaw proste, srebrne świeczniki w różnych miejscach, by wprowadzić do wnętrza wyjątkową atmosferę. Poduszki i dywany w tym klimacie zdobią często typowe motywy z północy lub wzory graficzne w kontrastowych kolorach, takich jak czarny i biały lub zielony i biały.

Naturalne oświetlenie sprawia, że przestrzeń wydaje się obszerniejsza i jaśniejsza. Białe ściany podkreślają dostępne światło, a duże okna zwiększają dopływ promieni słonecznych. Projektując wnętrze w skandynawskim stylu, pomyśl o kilku rodzajach oświetlenia. Dzięki temu wprowadzisz w nim odpowiedni nastrój.

Wyciszone kolory

Jeśli szukasz odpowiednich kolorów, postaw na biel. Możesz ją ewentualnie wymieszać z innym pastelowym kolorem, takim jak jasnoniebieski, miętowy lub różowy. Oryginalna kolorystyka skandynawskich mebli jest bardzo stonowana, podczas gdy obecnie odcienie stają się ciemniejsze. Ten trend można było zaobserwować szczególnie na targach wnętrzarskich. Skandynawski design wyróżnia się neutralną, spokojną paletą kolorów. Zimy w Europie Północnej są długie i ciemne, dlatego we wnętrzach dominuje biel, szarość i beż. Często akcenty różnych odważnych kolorów są luźno wkomponowane w całość.

salon w stylu skandynawskim
Image by pvproductions from: freepik.com

Uporządkowana przestrzeń

Skandynawski wystrój nawiązuje do zasady wielu projektantów: „mniej znaczy więcej”. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych domy w Skandynawii były tradycyjne małe, dlatego nie pozwalały na ekstrawaganckie ilości akcesoriów i dekoracji. Dlatego duży nacisk kładzie się tutaj na porządek, prostotę, funkcjonalizm i minimalizm.

Proste, czyste linie mebli

Meble skandynawskie przyciągają uwagę prostymi, czystymi liniami. Ważne są tutaj naturalne materiały i dobrze wykonane, rzemieślnicze produkty. Dlatego, jeśli tylko możesz, zrezygnuj z mebli produkowanych masowo.

Patrząc na sofy i krzesła o gładkich, zaokrąglonych krawędziach, często można zauważyć inspirację wzornictwem z połowy XX wieku. Większość mebli w stylu skandynawskim występuje w naturalnych odcieniach. Wyróżniają się innowacyjnym i funkcjonalnym designem.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Selsey (@selseyliving_pl)

Ważną rolę odgrywa tu również faktura. Jeśli krzesło wykonane jest z szorstkiego metalu, najczęściej znajdziesz na nim miękką, przytulną poduszkę lub wygodny pokrowiec. Trend w kierunku wielopoziomowych regałów ściennych świadczy natomiast o potrzebie oszczędzania miejsca. Zwróć uwagę na konfigurowalne szafki. W sklepach występują one w różnych kolorach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do wystroju wnętrza.

Jasna podłoga

Jeśli chodzi o dywan, w pomieszczeniach w stylu skandynawskim prawie nigdy go nie widać. Podłoga wykonana jest tradycyjnie z twardego drewna i często pozostaje w naturalnym kolorze lub jest pomalowana na biało. W ten sposób optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. W łazienkach zwykle stosuje się ogrzewanie podłogowe, które zapewnia komfort w sezonie zimowym.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez DOROTA (@dorota.home.shop)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Piękno zaczyna się od pielęgnacji: Twój przewodnik po pielęgnacji twarzy i ciała
Piękno zaczyna się od pielęgnacji: Twój przewodnik po pielęgnacji twarzy i ciała
Piękno zaczyna się od pielęgnacji: Twój przewodnik po pielęgnacji twarzy i ciała
Czy minimalistyczne podejście pomoże w lepszej organizacji twojego domu?
Czy minimalistyczne podejście pomoże w lepszej organizacji twojego domu?
Przeczytaj, jak minimalistyczne żywienie może przynieść porządek i spokój w twoim domu. Znajdź porady dotyczące uproszczenia codziennych obowiązków i odkryj zalety minimalizmu.
Jak wybrać odpowiednie rękawice ochronne do specyficznych warunków pracy?
Jak wybrać odpowiednie rękawice ochronne do specyficznych warunków pracy?
Dowiedz się, jak ważnym elementem bezpieczeństwa w pracy są rękawice ochronne i jak dostosować je do specyficznych warunków, aby zapewnić optymalną ochronę.
Ostatnie wpisy
Polecamy