10 trików, które przydadzą Ci się w czasie sprzątania mieszkania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzątanie domu nie należy do przyjemności. Czasem zabiera nam cały dzień, a nawet weekend. Żeby bałagan w domu nie burzył Ci już więcej planów, przedstawiamy 10 prostych trików przydatnych w czasie sprzątania mieszkania.

Naucz się systematyki

Nabierz nawyku planowania sprzątania, żeby powstały w ciągu tygodnia bałagan nie popsuł Ci weekendu. Przeznacz 20 minut dziennie na walkę z kurzem, mycie podłóg i czyszczenie dywanu. W taki sposób szybko rozprawisz się ze sprzątaniem, a gruntowne porządki nie będą już tak męczące.

Dokładnie wycieraj kurze

Zanim rozpoczniesz wycieranie kurzu na mokro, zdejmij z czyszczonych powierzchni wszystkie przedmioty. Wycierając kurz dookoła stosów książek i wazonów z kwiatami, niepotrzebnie tracisz czas, bo główne źródła kurzu pozostawiasz nietknięte. Jeśli boisz się, że wilgoć negatywnie odbije się na książkach, użyj do czyszczenia odkurzacza z wąską końcówką.

Trzymaj środki czyszczące w pojemniku

Nieduży plastikowy pojemnik to niezastąpiony pomocnik w czasie gruntownych porządków. Taki pojemnik przyspiesza i ułatwia sprzątanie, zwalniając Cię z konieczności chodzenia z pokoju do pokoju po pozostawione środki. Włóż je wszystkie do pojemnika i noś ze sobą. Teraz wszystko, co niezbędne, zawsze będzie pod ręką!

Najpierw odkurz, a potem wytrzyj kurze

Złota zasada mówi, żeby najpierw odkurzyć podłogę, potem wytrzeć na mokro meble, a dopiero na końcu wymyć podłogę. Odkurzacz podnosi osiadłe na podłodze roztocza, przez co osiadają one na meblach. Stąd celowe jest odkurzenie mieszkania, a dopiero potem wytarcie mebli.

Używaj szmatki z mikrofibry

Bezwzględną wobec kurzu, ale też droższą szmatkę z mikrofibry możesz zastąpić kawałkiem bawełnianej tkaniny lub rękawem starego podkoszulka. Unikaj natomiast starych ręczników frotté i tkanin z poliestru, które nie usuną kurzu, tylko pomogą mu zgromadzić się we wszystkich kątach domu.

Przygotuj naturalny środek czyszczący

Sporo można zaoszczędzić na środkach czyszczących, jeśli zastąpisz je roztworem wody i octu. Napełnij butelkę w ¾ wodą i uzupełnij octem. Powstałą ciecz wymieszaj i wykorzystuj do mycia przypalonych naczyń i czyszczenia chromowanych powierzchni.

Oszczędzaj na myciu naczyń

Drogie płyny do mycia naczyń bynajmniej nie zawsze radzą sobie z nalotem po kawie czy herbacie. Z tym zadaniem bez problemu poradzi sobie za to soda oczyszczona. Nanieś niedużą ilość sody na miękką część gąbki i przetrzyj nią naczynie. Będzie jak nowe!

Nie wyrzucaj zużytej szczoteczki

Nie wyrzucaj do śmieci zużytej szczoteczki do zębów. Z jej pomocą możesz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc – rozmaitych zakamarków, wgłębień, szczelin i fug w łazience. Odrobina roztworu z mydła i szczoteczka do zębów będzie skuteczną i tanią alternatywą wobec profesjonalnych środków do czyszczenia.

Używaj myjki do okien do mycia prysznica

Czyszczenie kabiny prysznicowej może zająć nawet cały dzień, a czasem i to nie wystarcza. Żeby ułatwić sobie sprzątanie prysznica, kup myjkę do okien, jaką zazwyczaj czyści się okna w samochodzie. Za każdym razem, gdy wyjdziesz spod prysznica, przetrzyj kabinę myjką – będzie błyszczeć jak nowa.

Ogranicz sprzątanie do minimum

Wiadomo, że nie da się umyć łazienki przed wyjściem do pracy. Ale możesz zastosować inny trik. Rano wlej do toalety środek czyszczący, a wieczorem oczyść szczotką ścianki muszli. Zajmie Ci to kilka minut, za to w weekend możesz zapomnieć o nieprzyjemnej czynności mycia toalety.

Zdj. główne: Pille R. Priske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać opaski eventowe do promocji twojej marki na wydarzeniach masowych?
Jak wykorzystać opaski eventowe do promocji twojej marki na wydarzeniach masowych?
Dowiedz się, jak skutecznie używać opasek eventowych ze swoim logo, aby zapewnić skuteczną promocję i zwiększyć świadomość marki podczas masowych wydarzeń.
Zarządzanie zasobami ludzkimi. Klucz do efektywnego procesu płacowego
Zarządzanie zasobami ludzkimi. Klucz do efektywnego procesu płacowego
Odkryj nowe metody zarządzania zasobami ludzkimi i dowiedz się, jak poprawić efektywność procesu płacowego w Twojej organizacji.
Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń na podwórku: 5 niezawodnych pomysłów
Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń na podwórku: 5 niezawodnych pomysłów
W tym artykule przedstawimy pięć inspirujących sposobów na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni na podwórku, która spełni Twoje najskrytsze marzenia.
Ostatnie wpisy
Polecamy