Makijaż permanentny ust idealnie sprawdzi się u kobiet, którym zależy na podkreśleniu naturalnego kolorytu ust i uwydatnieniu ich konturu. Efekty po poprawnie przeprowadzonym zabiegu utrzymują się od 2 do 5 lat! Zabieg wymaga jednak odpowiedniego przygotowania — włącznie z rozmową ze specjalistą.
Pierwszym etapem przygotowania do zabiegu makijażu permanentnego ust jest rozmowa z linergistką. Kim jest linergistka? Jest to osoba wykwalifikowana do przeprowadzania tego rodzaju zabiegów. Podczas takiej rozmowy ustalimy szczegóły dotyczące całej usługi, takie jak między innymi pożądany kształt ust oraz ich kolor.
Na minimum 3 dni przed zabiegiem makijażu permanentnego ust należy 2 razy dziennie przyjmować Heviran (lek wydawany na receptę) — pomoże on uniknąć pojawienia się opryszczki. Aby jak najlepiej przygotować usta do zabiegu, warto zadbać o ich głębokie nawilżenie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zazwyczaj makijaż permanentny ust rozpoczyna się wypełnieniem ankiety dotyczącej stanu zdrowia pacjentki oraz przyjmowanych leków — pomaga to w wykluczeniu niepożądanych skutków ubocznych samego zabiegu.
Przechodząc do przeprowadzania makijażu permanentnego, linergistka rozpoczyna od nałożenia na usta maści znieczulającej, która pozwala na zminimalizowanie bólu odczuwanego podczas wprowadzania pigmentu. Następnie nanosi na skórę rysunek docelowego kształtu ust – jest to ostatni moment na dokonanie ostatecznych zmian przez pacjentkę. Po tym etapie kosmetolog przechodzi do wtłaczania barwnika w skórę ust. Makijaż permanentny ust zawsze rozpoczyna się od zrobienia konturów, a dopiero później wypełnieniu.
Pierwszy zabieg trwa około 1-2 godzin, natomiast po ok. 4 tygodniach należy go powtórzyć. Dlaczego? Niestety po ok. 3/4 dniach od wykonania makijażu permanentnego skóra ust zaczyna się łuszczyć, przez co 30/40% barwnika zanika. Właśnie z tego powodu powtórzenie jest niezbędne, aby kolor był odpowiednio wzmocniony i sprostał oczekiwaniom!
Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko uzależnione jest od naszego progu bólowego. Dla jednych będzie to chwila relaksu i przyjemne relaksujące mrowienie, dla innych natomiast może się to wiązać z dużym dyskomfortem. Zastosowanie maści znieczulającej, której zadaniem jest obkurczenie mięśni i zahamowanie krwawienia, nie wyklucza jednak wystąpienia u niektórych pacjentek dyskomfortu.
Bezpośrednio po wykonaniu makijażu permanentnego ust należy smarować je kremem lub maścią, które mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i regenerujące. Należy do nich np. krem After Care BioEvolution oraz maść Solcoseryl.
Skóra po nałożeniu makijażu permanentnego wymaga specjalnej pielęgnacji – najlepiej myć twarz jedynie wodą. Jeśli chodzi o napoje, najlepiej spożywać je przez słomkę, a przy wybieraniu posiłków ograniczyć ostre i gorące potrawy.
Przez pierwszy miesiąc po zabiegu należy całkowicie zrezygnować z wyjść na baseny, sauny oraz solarium czy przebywania na słońcu — może to spowodować pojawienie się efektów niepożądanych takich jak przebarwienia.
Mimo iż zabieg makijażu permanentnego ust nie należy do mocno inwazyjnych, są pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Ze skorzystania z tej usługi muszą zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby cierpiące na infekcje grzybicze, wirusowe oraz cukrzycę czy choroby nowotworowe także muszą się wstrzymać z wykonywaniem takich zabiegów. Jakie są inne przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego ust? Czynna opryszczka, łuszczyca, anemia czy choroby serca. W przypadku zmagania się z jakimiś chorobami najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Wszystko zależy od miejsca, w którym zdecydujemy się na przeprowadzenie zabiegu. Cena różni się także w zależności od tego czy chcemy podkreślić jedynie kontury, czy zależy nam na wypełnieniu ust. W pierwszym przypadku ceny zaczynają się od ok. 600 zł, a z wypełnieniem 800-1400 zł.