Ten, kto ma swoją domową spiżarnię, wie, jak wygodną i praktyczną jest opcją. Wszystkie zapasy produktów spożywczych, przetwory oraz rzadziej używane sprzęty kuchenne mają tu swoje miejsce, a my w każdej chwili możemy z nich skorzystać. Aby było to jeszcze wygodniejsze, warto pomyśleć o jej odpowiedniej organizacji i wyposażeniu. Co powinno się tu znaleźć oraz o czym nie wolno nam zapomnieć?
Zanim zaczniemy urządzać domową spiżarnię, musimy we właściwy sposób przygotować samo pomieszczenie, w którym ma się znaleźć. Wnętrze to musi spełniać warunki umożliwiające przechowywanie żywności. Sam wybór pomieszczenia powinien być podyktowany naszą wygodą i pragmatyzmem. Najlepiej w tym celu sprawdzą się wnętrza od strony północnej, bez dostępu do światła dziennego. W spiżarni powinny panować odpowiedni mikroklimat oraz chłód zapewniający produktom spożywczym odpowiednie warunki. Kluczowa będzie również odpowiednia wentylacja, która zapewni właściwą wilgotność. Istotna jest także temperatura. Pamiętaj, że w spiżarce nie ma konieczności montowania ogrzewania. Optymalną temperaturą w tym pomieszczeniu powinno być 10–15 stopni Celsjusza.
Spiżarka nie musi być duża. Wystarczą już 2 metry kwadratowe. Ważne jednak, by była ustawna oraz by bez problemu zmieściły się do niej regały i półki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Najwygodniejsze będzie przechowywanie przedmiotów i jedzenia na umieszczonych w spiżarni regałach bądź półkach. Mogą być wykonane z drewna, plastiku bądź metalu. Ważne, by były wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci oraz prostych w utrzymaniu czystości. Drewno powinno być odpowiednio polakierowane, zaś metal pomalowany farbą chroniącą przed rdzą.
Do przechowywania owoców, warzyw czy innych produktów spożywczych doskonale sprawdzą się różnego rodzaju kosze, koszyki i pojemniki. Możemy przechowywać w nich na przykład ziemniaki, cebulę czy jabłka. Jeśli zapewnimy im odpowiednią cyrkulację powietrza, ochronimy je przed przedwczesnym gniciem. Pięknie będą się prezentowały w szczególności pojemniki wykonane z materiałów naturalnych, takich jak wiklina.
Do przechowywania owoców możesz użyć również skrzynek, zarówno plastikowych, jak i drewnianych. Oczywiście, jeśli nie wystarczy Ci na to miejsca lub zwyczajnie wolisz przechowywać je w workach, proszę bardzo. Pamiętaj jednak, by zapewnić im odpowiednią wentylację.
Chyba nikt jeszcze nie wymyślił lepszego i praktyczniejszego sposobu przechowywania przetworów niż ich wekowanie, czyli umieszczanie w słoikach. Słoje zarówno te większe, jak i te mniejsze z pewnością powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Przydatne mogą się również okazać gliniane i ceramiczne słoje czy garnki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Mamy świadomość, że przeglądanie Instagrama czy Pinteresta może wywołać niezadowolenie z powodu wyglądu naszej domowej spiżarni. Trzeba jednak pamiętać, że akurat w tym pomieszczeniu nie zawsze powinno chodzić o wygląd, a bardziej o pragmatyzm. Nie zawsze to, co ładne, dobrze się sprawdza i na odwrót. Spiżarnia ma przede wszystkim być praktyczna i właściwie Ci służyć, dlatego jeśli nie wygląda jak z katalogu – nie wpadaj w kompleksy. 🙂
zdj. główne: Filmbetrachter/pixabay.com