Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat czasu present continuous

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Present Continuous to jeden z podstawowych czasów używanych w języku angielskim. Zazwyczaj zapoznają się z nim osoby, które dopiero zaczynają naukę tego języka.

Czym jest czas Present Continuous?

Present Continuous to czas, który inaczej nazywa się czasem teraźniejszym ciągłym. Dzięki niemu można wyrazić czynności, które dzieją się w teraźniejszości bądź też w przyszłości. Present Continuous uznawany jest za jeden z łatwiejszych i najczęściej używanych czasów w języku angielskim. Warto wiedzieć, kiedy dokładnie się go używa. W tym celu można korzystać z fiszek, np. na: https://www.instagram.com/szybkanaukapro/.

Present Continuous – zastosowanie

Osoby, które chcą poprawnie wykonywać Present Continuous ćwiczenia, powinny zapoznać się z zastosowaniem tego czasu. Używa się go, kiedy:

  • mówi się o czynnościach, które mają miejsce w danej chwili,
  • mówi się o niedalekiej przyszłości, odnosząc się do zaplanowanych wydarzeń, które na pewno się odbędą. Przykładowo – czasu Present Continuous użyje się w sytuacji, kiedy opowiada się o zaplanowanym na dzisiejsze popołudnie spotkaniu z przyjacielem,
  • krytykuje się kogoś lub narzeka na coś, co irytuje w danej chwili bądź też regularnie się powtarza,
  • mówi się o rozwoju lub aktualnie zachodzących zmianach,
  • mówi się o stanach przejściowych, chwilowych oraz dziejących się obecnie,
  • opisuje się obrazek.

Więcej materiałów znajdziesz też w aplikacji, przykładowo: https://play.google.com/store/apps/details?id=pro.szybkanauka.aktywnyangielski.

Present Continuous ćwiczenia – jak budować zdania w tym czasie?

Budowanie zdań w czasie teraźniejszym prostym jest dość łatwe, nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją naukę języka angielskiego. Najważniejsze to znać odmianę czasownika to be, ponieważ jest to wiedza całkowicie elementarna. Jeśli potrzebujesz przypomnienia, jak odmienia się czasownik to be, pomocne mogą okazać się też lekcje: https://www.youtube.com/user/SzybkaNaukaPro.

Aby stworzyć zdania twierdzące w czasie Present Continuous, należy dodać do podmiotu odmieniony czasownik to be oraz odpowiedni czasownik z końcówką -ing. Na końcu lub na początku zdania można dodać również określenie czasu – stosując tym celu słowa i zwroty takie jak między innymi:

  • now,
  • at the moment,
  • right now,
  • currently.

Jeśli chodzi o zdania pytające w czasie teraźniejszym prostym, ich konstrukcja również nie powinna nikomu sprawdzić żadnego problemu. Otóż – tworzy je się przez inwersję, zamieniając ze sobą miejscami podmiot i odmieniony czasownik to be. Konstrukcja zdania pytającego w czasie Present Continuous wygląda następująco:

czasownik to be + podmiot + czasownik z końcówką -ing + reszta pytania.

Aby utworzyć przeczenie w czasie teraźniejszym prostym, należy dodać po odmiennym czasowniku to be słowo not. Konstrukcja takiego zdania przedstawiona jest poniżej:

podmiot + czasownik to be + not + czasownik z -ing +reszta zdania.

Podsumowując, wiedza na temat czasu Present Continuous to wiedza elementarna, którą musi opanować każdy uczeń rozpoczynający naukę języka angielskiego. Na szczęście wiedza teoretyczna wydaje się o wiele trudniejsza niż zastosowanie czasu teraźniejszego w praktyce. Można przekonać się o tym również, zaglądając na stronę: https://www.facebook.com/SzybkaNaukaPro/?locale=pl_PL.

Aby skutecznie opanować czas Present Continuous i jego zastosowanie, można posiłkować się dostępnymi w sieci ćwiczeniami i poradnikami. Nie bez powodu mówi się, że praktyka w końcu czyni mistrza. Więcej inspiracji do nauki języka angielskiego znajdziesz m.in. na: https://pl.pinterest.com/szybkanaukapro/.

Zdjęcie: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Luksusowy wypoczynek nad jeziorem: korzyści wynajmu apartamentów z jacuzzi i sauną
Luksusowy wypoczynek nad jeziorem: korzyści wynajmu apartamentów z jacuzzi i sauną
Odkryj zalety luksusowych apartamentów z jacuzzi i sauną nad jeziorem. Doskonałe do wypoczynku, relaksu i odprężenia w komfortowych warunkach.
Jak wybrać odpowiedni warsztat tematyczny dla swojej firmy?
Jak wybrać odpowiedni warsztat tematyczny dla swojej firmy?
Dowiedz się jak wybierać najbardziej efektywne warsztaty tematyczne, które przyczynią się do rozwoju Twojej firmy. Poznaj kluczowe kryteria i techniki wyszukiwania odpowiednich szkoleń.
Jakie ćwiczenia należy wykonać po bieganiu?
Jakie ćwiczenia należy wykonać po bieganiu?
Intensywny trening biegowy – choć nie można odmówić mu pozytywnego wpływu na kondycję oraz wydzielanie endorfin.
Ostatnie wpisy
Polecamy